Historie webu

Stránky Varhaníci on-line původně vznikly v roce 2003 pro varhaníky navštěvující varhanický kurz pořádaný Arcibiskupstvím pražským. Jedním z důvodů byla tehdy potřeba prohlédnout si společné fotografie pořízené digitálním fotoaparátem. Když jsme si ty fotky prohlédli, usoudili jsme, že by se mohlo něco přidat, a tak vznikly „stránky účastníků Varhanického kurzu při Arcibiskupství pražském“, jak zněl původní podtitul. Nakonec se toho přidalo tolik, že jsme stránky přepracovali, pozměnili grafiku a v lednu 2007 jsme je přemístili z freewebu na vlastní doménu.

Takhle jsme vypadali v roce 2003

Ještě během absolvování kurzu a hlavně také v letech následujících jsme uspořádali řadu společných koncertů a dalších akcí, o kterých jsme na webu informovali. Nezřídka jsme do nich zapojili nejen naše následovníky z dalších ročníků kurzu, ale i příznivce našich webových stránek a místní varhaníky. Obvykle se jednalo o setkání a společná vystoupení v některém z kostelů, kde někdo z nás „varhaničil“ – například v Kladně, na různých místech v Praze i jinde. V létě roku 2007 dostala naše varhanická parta pozvání od děkana Františka ze Zábřehu, kde jsme uspořádali dnes již legendární akci nazvanou Varhanní maraTón. Celou sobotu byl zde otevřen místní kostel sv. Bartoloměje, kde se hrálo na varhany, večer pak následoval společný koncert. V neděli jsme pomohli se zvoněním na zdejší zvony a zahráli jsme na mši. A jen tak mimochodem jsme tu získali i řadu nových přátel. Akce měla ještě několik dalších ročníků a uspořádali jsme zde nebo se tu zúčastnili i řady jiných vystoupení a setkání.

Nicméně, jak to tak bývá, během let někteří kolegové založili rodiny, jiní se začali více angažovat ve svých farnostech či se realizovali ve vlastních hudebních souborech, takže společná setkávání postupně ustávala. Poslední velkou společnou akcí, kterou jsme uspořádali, byl třídenní varhanní festival ve Slaném v roce 2012, který se současně stal vyvrcholením našich společných koncertů. Ale neznamená to, že bychom se od té doby spolu neviděli nebo si někde společně nezahráli. Jen to bylo více soukromé či v menším měřítku.

Webmasteři na archivní fotografii

Původní web dávali dohromady společně Pavel Marek a Alena Michálková (nyní Maršíková). V současnosti se patrně jedná o nejstarší nepřetržitě fungující český varhanický web, který je v provozu již více než 20 let. Protože ale ne vždy byl čas na údržbu, řada příspěvků zastarala a také čtení o našich akcích již patří spíše do historie. Navíc bylo nyní nutné přizpůsobit technologii současnosti, což mimo jiné – nebo spíš především – znamenalo web přepracovat a převést na redakční systém WordPress. Proto jsme se s Alenou dohodli, že zachováme jen část příspěvků, které mohou být užitečné zejména liturgickým varhaníkům. Pravda, jelikož v současnosti jsem správcem webu já, je to vlastně na mně…

Znamená to také, že řadu příspěvků, hlavně o různých akcích uspořádaných před 10 až 20 lety, již nebudeme obnovovat. Nicméně původním „varhaníkům on-line“, tedy absolventům kurzů a našim přátelům nabízím možnost zaslání archivu původních příspěvků. Jelikož staré stránky byly vytvořeny v html, běhají i off-line v každém prohlížeči a nepotřebují žádnou databázi.

Pavel Marek