Nové zvony u sv. Michaela archanděla v Olomouci 

Silvestr L. P. 2007 nebyl jen dnem očekávání příchodu nového roku, ale také dnem, kdy poprvé ve zvonici chrámu sv. Michaela archanděla v Olomouci zazvonil nový zvon - sv. Zdislava. Od války byla zvonice až do roku 2007 prázdná - teď jsou tam zvony už dva - od konce září 2007 sv. Jan Sarkander a nově sv. Zdislava, která váží 850 kg.

Měla jsem to štěstí, že jsem mohla přihlížet nejen vyzvedávání zvonu na věž, ale dostala jsem se i do zvonice a byla jsem při tom, když byl zvon usazen na své místo a když poprvé, byť krátce, zazvonil. První oficiální zvonění bylo totiž ohlášeno až na novoroční půlnoc, nicméně štáby televize a olomouckého rozhlasu potřebovaly oživit své reportáže - tak srdce zvonu začalo bít o něco dříve... Byl to nádherný, zvláštní, neopakovatelný, silný zážitek.

 

Fotografie zachycují atmosféru před kostelem, když přijely jeřáb a auto, které dovezlo zvon z olomouckého Horního náměstí - tam byla sv. Zdislava několik dnů vystavena a každý si ji mohl zblízka prohlédnout. Nejprve jeřáb vyzvedl 25-ti kilogramové srdce, pak teprve následoval zvon. Po další hodině práce se nový zvon, naladěný do tóniny fis1, ohlásil světu.

Ale ještě zpátky do zvonice. Sv. Zdislava byla oslavená i slivovicí z Valašska, kterou na závěr naléval kolemstojícím pan farář od sv. Michala. Měl zásobu štamprliček v igelitce s nápisem Tesco, postupně je vytahoval, naléval a použité štamprličky schovával do kapes svého kabátu, které se postupně nafukovaly a chrastily.

Oba zvony jsou od paní Tomáškové-Dytrychové z Brodku u Přerova. I další dva zvony, které by měly být odlity v roce 2008 - sv. archanděl Michael (1500 kg) a Panna Maria (2900 kg) - budou od této firmy. Sv. Michael by měl být v květnu a Panna Maria v prosinci.

 

Nakonec ještě foto sv. Jana Sarkandera (taky je to focené 31. 12. 2007) a pohled z otevřeného okna zvonice na staré město olomoucké. Sv. Jana Sarkandera usazovali do věže o pouti sv. Michala 30. 9. 2007. Jeřáb tehdy vyzvedl zvon do okna zvonice a asi za hodinu na to se nový zvon poprvé rozezněl. Jeho gis1 se celých 20 minut linulo městem. Taky to byl zážitek!

Oba zvony byly vždy před usazením několik dnů na Horním náměstí v Olomouci před radnicí. Každý den ve 12 a v 17 hodin přišel nějaký pán (nevím, kdo to přesně byl, taky jsem se ho mohla zeptat…, ale v podstatě je to jedno) a odemkl srdce zvonu a kolemjdoucí si mohli na zvon zazvonit. Nenechala jsem si to ujít ani v září, ani teď v prosinci.  

Michaela Melzrová-Janková