Za varhanami litoměřické diecéze 2016 – podzimní řada

Kostel sv. Václava a Blažeje, varhany od Fellerů


Sobota 8. 10. 2016 – Děčín – kostely Sv. Václava a Blažeje a Povýšení Sv. Kříže

Během tohoto sobotního odpoledne navštívíme pod vedením dlouholetého děčínského regenschoriho a varhaníka pana Jana Záhory dvoje vskutku nádherné varhany, které patří k reprezentativním nástrojům diecéze. Od 14.00 hodin bude otevřený kůr kostela sv. Václava a Blažeje, kde jsou dochovány veliké dvoumanuálové varhany libouchecké dílny Fellerů. Nástroj je udržován ve vzorném stavu a jeho zvuk je jedinečný. Jistou pozoruhodností je sedminásobná terciová mixtura v hlavním stroji.

"Riegrovky" v kostele Povýšení sv. Kříže

V 16.00 hodin se přesuneme na kůr kostela Povýšení Sv. Kříže. Zde si vychutnáme monumentální zvuk velkolepé staré „Riegerovky“ z doby, kdy krnovské varhanářství bylo na vrcholné a vskutku „evropské“ úrovni. I tento nástroj je vzorně udržován a po poslední opravě provedené Ivanem Bokem je jako nový. U těchto varhan rovněž překvapí množství nádherných jemných barev. Vzhledem k tomu, že jde skutečně o nevšední nástroje, pokusím se na akci zajistit i nějakého „nevšedního“ varhaníka, který by rád pro nás na obou nástrojích odehrál neformálně pojatý předváděcí koncert. Toto je však ještě v jednání, a pokud se to podaří, bude to pro návštěvníky akce překvapení...


Sobota 15. 10. 2016 – Libochovany (zastávka na železniční trati Litoměřice – Ústí nad Labem)

Kůr architektonicky velmi zajímavého novogotického farního kostela bude zpřístupněn v 16.00 hodin. Čekají nás zde sice malé, ale zvukově mimořádně krásné varhany postavené chebským rodákem Martinem Zaussem, jehož proslavily především velké varhany u sv. Mikuláše v Chebu. Množství zajímavých zvukových barev je u takto malého nástroje vskutku nevšední a překvapivé i pro ty, kteří již „několik“ nástrojů v životě viděli a slyšeli.


Vidhostice, varhany Johanna Ignáce Schmidta


Sobota 12. 11. 2016 – Vidhostice (u Podbořan) – farní kostel sv. Martina

Tento nástroj bude skutečnou lahůdkou pro obdivovatele památných nástrojů. Za zmínku stojí již pouhý fakt, že tyto varhany během pohnutých událostí kolem tohoto kostela nezanikly a že ještě existují. Osud farního kostela sv. Martina ve Vidhosticích se na konci 20. století jevil podobně bezvýchodný jako osud mnoha dalších kostelů v této oblasti. V letech mých gymnazijních studií (70. léta 20. století) jsem při svých organologických „objevitelských“ výletech nějakým omylem zabloudil i do této obce a již tehdy jsem konstatoval, že malé a kdysi jistě krásné varhánky Johanna Ignáce Schmidta postavené na sklonku 18. století, jsou totálně zdevastované a nejspíš i odepsané (ve svých dobových poznámkách mám tužkou zaneseno „na šrot“). A když se časem u kostela navíc zřítila i část věže, zdálo se, že verdikt zániku je definitivní. Ale dnes je vše jinak! V sobotu 12. listopadu od 14.00 hodin proběhne v kostele „Svatomartinský koncert“, po němž bude následovat prezentace obnoveného barokního nástroje. Jeho záchranu a restaurování provedl Rudolf Valenta. Varhaník, který bude na tomto koncertě účinkovat, je rovněž dosud v jednání.

 

-RR-