Za varhanami kostelů litoměřické diecéze 2015 – podzimní řada

Upřesňujeme termíny konání jednotlivých akcí podzimní řady projektu Za varhanami litoměřické diecéze:

 

Sobota 10. října – Rtyně nad Bílinou

Velmi zajímavé mechanické varhany z 19. století, které prošly pozoruhodným vývojem, jehož výsledek je snad ještě pozoruhodnější… Přednášku o nástroji bude mít na místě dr. Vít Honys z Národního památkového ústavu, který ve Rtyni zároveň působí jako varhaník. Více se tedy dovíme od něho. Začátek akce je plánován na 15.30.

 

Pátek 23. října – Postoloprty

Pozoruhodný, téměř megalomanský projekt teplického varhanáře Hausera, který zde nejspíš dostal příležitost ke stavbě „životního“ díla. Projekt však zůstal ve stavu nedodělaného torza, snad z finančních důvodů. V krásné barokní skříni je umístěn monumentální, dnes již pouze částečně funkční pneumatický třímanuálový nástroj, který mohl patřit k největším v diecézi. V místě však existují iniciativy k dokončení tohoto nástroje. Začátek akce je plánován na 14.00 hodin.

 

Sobota 24. října – Křižany pod Ještědem

Údajně nejranější známý opus varhanářské rodové dílny Paštikových v diecézi. Nástroj v nenápadné novogotické skříni je však rozhodně z mnoha hledisek zajímavý a shánějí se prostředky na jeho opravu. Kostel samotný stojí za návštěvu, jeho interiér působí vzhledem k vnějšímu vzhledu až nečekaně (možná poněkud bizarně). Snad největším překvapením je, že varhany se vzhledem k typu skříně zdají malé, jenže ve skutečnosti tak malé nejsou a mají dva manuály. Začátek akce byl stanoven na 14.00 hodin. Jistým problémem může být dostupnost hromadnou dopravou, proto bych zde vsázel spíše na automobily.

 

Horky nad Jizerou

Avizovaná návštěva Dvorského nástroje v Horkách nad Jizerou bude pravděpodobně přesunuta na příští kalendářní rok.

 

-RR-