Kniha hostů


Vašek Konvalinka ()1. 11. 2019, 12:45

pro Jardu: je to Bach, Erbam dich main, o Herre Gott.


Radek Rejšek ()1. 11. 2019, 4:28

V aule Biskupského gymnázia v Praze 2, Korunní ulici č. 2 se koná další ročník Janušova festivalu dětských pěveckých sborů, a to v sobotu 23. 11. od 10.00 hodin. Kdo má rád dětské pěvecké sbory, je vítán.


Jarda ()26. 10. 2019, 17:33

Dobrý den,
neví někdo, co je to za skladbu na:
https://www.youtube.com/watch?v=93OXi7aLvn0
čas 1hod.17minut????
Myslel jsem, že je to varhaníkova improvizace ale našel jem ji ještě na pohřbu kardinála Maissnera
https://www.youtube.com/watch?v=PdqN2ZG9w64 čas 2min.30
Pokud ji někdo zná, prosím o sdělení n amail


Jirka ()9. 10. 2019, 13:50

Ještě je olomoucká verze, viz http://librinostri.catholica.cz/kniha/1720-bozi-cesta-pisne-a-modlitby-katolickeho-krestana-pruvod-varhan , píseň č. 37, ale taky se starším textem. Aktuální by mohl být v nejnovějším doprovodu kancionálu s ol. dodatkem (modré desky), myslím pod číslem 078


Jakub ()7. 10. 2019, 20:17

A kdyby snad bylo libo latinsky, viz http://www.ccwatershed.org/blog/2017/aug/2/angelus-in-latin/


Jakub ()7. 10. 2019, 17:34

Pavla: hledáte nějakou konkrétní verzi, nebo jakoukoli?

Pokud jakoukoli, jedna je v Českém kancionálu (1921), doprovod najdete tady http://librinostri.catholica.cz/kniha/1722-cesky-kancional-pruvod-varhan-1-a-2

Text je tam samozřejmě starší, než se běžně používá dnes - ale úpravu na současné texty sázel pro pražskou farnost u Ignáce dr. Kub http://choral.sdh.cz/?a=11 , tak mu kdyžtak můžete napsat, že Vás navedl Jakub Pavlík, a jestli by se s Vámi o ty noty nepodělil.


Pavla ()7. 10. 2019, 16:50

Dobrý den, sháním noty a bohužel neúspěšně k modlitbě ANDĚL PÁNĚ ZVĚSTOVAL PANNĚ MARII..... Moc děkuji za pomoc.


Pavel ()5. 10. 2019, 22:32

Varhaníci on-line se po několikaleté přestávce sejdou 18. října v Kladně (viz informace na úvodní straně). Pokud mi ještě někdo nedal vědět a rozmýšlí svou účast, ať neváhá a ozve se! A všichni čtenáři jsou samozřejmě srdečně zváni na koncert.


Radek Rejšek ()5. 9. 2019, 6:16

Ad. Widor: Tuto část z majora Zemana velmi často používám jako didaktickou pomůcku při výuce na filmové škole v Písku. Týká se to především "nasazení hudby na obraz" a pak se často rozpoutá diskuse na téma "absolutní neznalost filmařů, co se varhan a varhanní problematiky týče"... Tohle se točilo v jakémsi kostelíku na Sedlčansku a pak ta pasáž, jak si "major Zeman jde podat pana varhanáře", je natočena v klášteře Doksanech (překrásná barokní Spiegelova skříň, uvnitř naprostá pneumatická zoufalost od Melzera, dnes již na prahu "odchodu do zinkového nebe"... Na varhany tehdy hrál prof. Jiří Ropek a točilo se to na staré svatojakubské varhany ještě před krnovskou rekonstrukcí. Tady se studenty řeším problematiku účelových "tvrdých" střihů za účelem zkrácení skladby a jistou ledabylost hudebního režiséra, který tam panu Ropkovi nechal několik dost nehezkých překlepů...Asi si filmaři mysleli, že na tomto aspektu uměleckého díla tolik nezáleží... Jinak doprovodná hudba Zdeňka Lišky je GENIÁLNÍ! Ale pokud máte možnost hledat na Youtube, porovnejte vokální pasáže Liškovy hudby k majorovi Zemanovi a vokálními pasážemi z pohádky "Malá mořská víla" se sestrami Šafránkovými (hudbu dělal rovněž Z. Liška). Podobnost čistě náhodná?... :-)
Vím, jak se filmová hudba někdy "dělá", takže to nekomentuji, jen konstatuji. Zdeněk Liška byl skvělý člověk a podle mého názoru geniální skladatel...


Aleš ()5. 9. 2019, 1:37

Pro "on"

Moc děkuji za informaci Webové stránky imslp. znám velice dobře často z nich stahuju notový materiál nebo i zvukové soubory. Většina not na Uloz.to mám právě od tud.


on ()4. 9. 2019, 11:51

Je to Toccata z 5. symfonie Charlese Maria Widora. Na imslp.org jsou noty


Aleš ()3. 9. 2019, 9:41

Dobrý den!

Potřeboval bych pomoc.
Hledám určitou konkrétní skladbu a notový materiál k ní. A proto se ptám, zda náhodou někdo z vás neví co je to zač. Jedná se o varhanní dílo z období baroka a je ze seriálu 30 případu majora Zemana - 11. díl Křížová cesta. V seriálu tam varhaníka-restaurátora představuje herec Jiří Vala a zkouší nástroj, přičemž právě hraje onu skladbu. Protože se jedná o špionážní akci, tak pak dál v příběhu říká herečka M. Vančurová jako řádová sestra ukrytému agentovi Bláhovi (R. Brzobohatý), že ta skladba je Toccata a varhaník hraje tu část, na kterou čeká. Ale neuvádí už, která část to je, tóninu a jméno skladatele. Skusil jsem hledat varhanní Toccaty od J.S.Bacha, ale žádná z nich to není. Podle mého klavíru je ta skladba v tónině Fis dur, ale to nemusí být pravda a ve skutečnosti to může být i F dur nebo G dur, protože vlivem televizní a nahrávací techniky ve studiích se pak tóniny u některých skladeb změní (například i změnou otáček magnetofonu při přehrávání). Když ten seriál točili, tak to bylo v hlubokém socialismu, někdy v polovině sedmdesátých let, kdy dnešní digitální technika ještě neexistovala, takže se používaly klasické cívky. Ovšem přehrávání bylo v jiných rychlostech, než u běžně známých a používaných tehdejších magnetofonů a kazeťáku. A pak stačilo i zahřátí techniky a z F dur tóniny bylo rázem Fis dur a opačně - to na vysvětlení té neobvyklé tóniny. Vzhledem k tomu, že tu skladbu neznám a v televizní i rozhlasové tvorbě se používá množství triků, tak se také může jednat o střih, kde, část oné skladby může pocházet z úplně jiného díla a konec skladby také a i ten název "Toccata" je jen na dokreslení a může být zavádějící. Aby jste zbytečně nehledali v přehrávači, kde to je, tak se ta skladba ozývá asi 10-14 minutě od začátku toho 11. dílu. Zatím moc děkuji.


Radek Rejšek ()11. 8. 2019, 20:59

J: Tak mě můj holandský přítel varhaník a carillonista Boudewijn Zwart mylně informoval...


Roman Hofr ()11. 8. 2019, 11:42

Jakub: Ano, v současné době je Schnitgerova jen skříň - mimochodem dost zajímavá. Nástrojová část je nepůvodní. I ta skříň je přemalovaná, prospektové píšťaly jsou také novějšího data. Uvedenou www stránku také sleduji. Krásná je kniha Arp Schnitger und sein Werk,
kterou vydala před několika lety Arp Schnitger Gesellschaft.


J ()9. 8. 2019, 14:53

- Arp Schnitger nebyl Holanďan.
- Ne všechna g se v holandštině vyslovují ch.
- Když jeho jméno píšou Holanďani, obvykle vypadá Snitger. Vyslovují jako "Snitker" , er na konci se částečně spolkne.
-Nemecká výslovnost je správná, mnozí Holanďani (i další národy) tak jeho jméno také vyslovují.


Jakub ()4. 8. 2019, 0:39

"Naštěstí loď s varhanami, které do svého "křticího" kostela Schnitger postavil (zadarmo) včetně hudebně - ikonograficky cenné empory zůstaly zachovány."

Spíš tedy "skříň, kterou ... postavil"
http://www.nomine.net/golzwarden-st-bartholomaeus


Radek Rejšek ()31. 7. 2019, 20:01

Nějak nám ty kostely poslední dobou často hoří...
Co se týče samotného Schnitgera, tak pozor na výslovnost - nechci poučovat, ale považuji za jistou povinnost na to upozornit, abychom při debatách se zahraničními varhaníky, varhanáři a organology nevypadali hloupě. My toto příjmení vyslovujeme německy, protože je nám to nejbližší a pokud opomeneme, že šlo o Holanďana, má to logiku - tedy vyslovujeme většinou "Šnitger". Jenže Holanďané spřežku "sch" nepřeklápějí v "š", ale čtou foneticky a naopak "g" překlápějí v "ch", takže by se toto příjmení mělo číst "Schnitcher" s mírně potlačeným "ch" po prvním "S". Podobně jako další flámský varhanář Scheyven - našinec by četl nejspíš "Šajven", ale má to být téměř foneticky "Schejven"...


Roman Hofr ()15. 7. 2019, 18:35

Něco na okraj k onomu letošnímu schnitgerovskému výročí: v červnu ho zkalila smutná událost - požár zničil polovinu střechy a strop presbytáře kostela sv. Bartoloměje v Golzwardenu, kde byl A. Schnitger pokřtěn. Naštěstí loď s varhanami, které do svého "křticího" kostela Schnitger postavil (zadarmo) včetně hudebně - ikonograficky cenné empory zůstaly zachovány.


Jiří Žůrek ()11. 6. 2019, 21:56

Série exkurzí a koncertů v oblasti Groningen mezi 30. 7. - 3.8. v rámci Schnitgerovského výročí. Chci tam být. Odjezd 29.7. dopoledne, návrat 4. 8. ve večerních hodinách. Mám v autě 9 míst. Mohu vzít 8 lidí! Vhodné zejména pro konzervatoristy a studenty AMU, HAMU a podobných škol. Pojeďte se mnou, nestyďte se. Poznáte nejlepší varhaníky a nejlepší varhanáře, detailně si prohlédnete i osaháte mnohé varhany, které patří k nejkrásnějším na světě. Kdy budete mít zase podobnou příležtiost? Náklady přinejmenším z větší části uhradím pro všechny, kteří (které) se mnou pojedou. Skromné ubytování zajistím, prostě se postarám, jak je na cestách se Sonus Paradisi vždycky zvykem. Hlaste se mi do 16. 6. (Vstupenky rychle ubývají, musíme jednat rychle.) Učiňte rychlé a trochu ztřeštěné rozhodnutí, nebudete litovat. Fakt! www.orgelzomer.nl


Pavluša ()4. 6. 2019, 22:53

Ahoj Jančo,
a na jaké varhany to budeš hrát? Neexistuje universální registrace platná pro všechny varhany, tedy asi s výjimkou digitálu.
Asi bych začala zjišťováním, které rejstříky jsou u těch konkrétních varhan použitelné a co ty varhany vůbec "umí". A je také možné, že se ukáže, že na varhany, které máš k dispozici, ty skladby zahrát nepůjdou vůbec anebo budou znít příšerně.

Obvyklá rada při registraci u písní z Kancionálu je zahrát předehru na nějaký slabší rejstřík, např. flétna 8+ něco a doprovod písně na principál 8, octavu 4 a je-li k dispozici ještě něco dalšího, tak podle okolností i to. Ale opět to není platné vždy a všude, záleží na tom, co je k dispozici.

Což mi připomíná, že v srpnu je opět kurz v Tachově, kde budeme takovéhle záležitosti probírat.

1 2 3 4 5 6 7 8 ... Konec

Text*

Jméno/přezdívka*

E-mail*

Kolik je osm a osm?*

* povinné údaje!

 

Hledáte varhaníka, nebo naopak nemáte kde hrát, sháníte nebo vám přebývají například noty či dokonce cvičný nástroj? Napište do Organoburzy!

 

Starší zápisy z Knihy hostů najdete v archivu na původním webu.