Kniha hostů


Roman Hofr ()15. 7. 2019, 18:35

Něco na okraj k onomu letošnímu schnitgerovskému výročí: v červnu ho zkalila smutná událost - požár zničil polovinu střechy a strop presbytáře kostela sv. Bartoloměje v Golzwardenu, kde byl A. Schnitger pokřtěn. Naštěstí loď s varhanami, které do svého "křticího" kostela Schnitger postavil (zadarmo) včetně hudebně - ikonograficky cenné empory zůstaly zachovány.


Jiří Žůrek ()11. 6. 2019, 21:56

Série exkurzí a koncertů v oblasti Groningen mezi 30. 7. - 3.8. v rámci Schnitgerovského výročí. Chci tam být. Odjezd 29.7. dopoledne, návrat 4. 8. ve večerních hodinách. Mám v autě 9 míst. Mohu vzít 8 lidí! Vhodné zejména pro konzervatoristy a studenty AMU, HAMU a podobných škol. Pojeďte se mnou, nestyďte se. Poznáte nejlepší varhaníky a nejlepší varhanáře, detailně si prohlédnete i osaháte mnohé varhany, které patří k nejkrásnějším na světě. Kdy budete mít zase podobnou příležtiost? Náklady přinejmenším z větší části uhradím pro všechny, kteří (které) se mnou pojedou. Skromné ubytování zajistím, prostě se postarám, jak je na cestách se Sonus Paradisi vždycky zvykem. Hlaste se mi do 16. 6. (Vstupenky rychle ubývají, musíme jednat rychle.) Učiňte rychlé a trochu ztřeštěné rozhodnutí, nebudete litovat. Fakt! www.orgelzomer.nl


Pavluša ()4. 6. 2019, 22:53

Ahoj Jančo,
a na jaké varhany to budeš hrát? Neexistuje universální registrace platná pro všechny varhany, tedy asi s výjimkou digitálu.
Asi bych začala zjišťováním, které rejstříky jsou u těch konkrétních varhan použitelné a co ty varhany vůbec "umí". A je také možné, že se ukáže, že na varhany, které máš k dispozici, ty skladby zahrát nepůjdou vůbec anebo budou znít příšerně.

Obvyklá rada při registraci u písní z Kancionálu je zahrát předehru na nějaký slabší rejstřík, např. flétna 8+ něco a doprovod písně na principál 8, octavu 4 a je-li k dispozici ještě něco dalšího, tak podle okolností i to. Ale opět to není platné vždy a všude, záleží na tom, co je k dispozici.

Což mi připomíná, že v srpnu je opět kurz v Tachově, kde budeme takovéhle záležitosti probírat.


Janča ()2. 6. 2019, 20:24

Prosím o radu ohledně registrace.Jake rejstříky použít u D.Zipoli Offertorium, dále pedálové sólo z preludia a fugy a pak k písni kancionál číslo 801,712diiky


Pavluša ()31. 3. 2019, 22:45

Ahoj všem,
dneska jsem byla na mši jinde a nehrála. Velmi mne potěšilo, že někdo vzal konečně vážně některá doporučení na tomto webu a tak se hrála mj. píseň Nedejme se k spánku svésti. Zrovna dneska se mi moc vstávat nechtělo.


PozounoVítek ()24. 1. 2019, 13:48

https://www.youtube.com/watch?v=yUFM1fafdyI&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0ULSqkXoFO8gepszJosCKn84meflkl1YvaFq3dprRj4nk9g57MsgltECI

Vážení přátelé, dovoluji si pozvat ke sledování premiérového dílu "Putování za varhanami litoměřické diecéze." V prvním dílu nového dokumentárního cyklu jsme se vydali do kostela Panny Marie Vítězné v Řepíně, kde se na kůru nachází velmi zajímavé varhany od Josefa Predigera z Albrechtic.


Mirek ()27. 12. 2018, 23:04

Kolegové, kdo z vás kromě hraní ve svých působištích i zvoníte, rozhoupejte na čtvrthodinu své zvony zítra - v den památky Mláďátek betlémských v hodinu Umučení Páně - 15.hod. Jde o připomínku stále pokračujícího vraždění nenarozených dětí v našich porodnicích.


PozounoVítek ()25. 12. 2018, 22:11

https://youtu.be_AIOW5IDac

Tak tedy ještě jednou - upoutávka na připravovaný seriál o historickýách varhanách, už bez chybny v titulku. Pan střihač asi přehlédnul písmenko... :-) Krásné svátky přeji!

P.S. Pavle, prosím o smazání předchozího příspěvku a případně i tohoto P.S. Díky moc!


Radek Rejšek ()21. 12. 2018, 20:02

artthon: Dusno je nyní i na stanici Vltava, kde stále ještě externě pracuji... Mám pocit, že svět se zbláznil. My se ale nezblázníme, nás nedostanou! Požehnané svátky!! :-)


artthon ()21. 12. 2018, 10:09

Dusno na konzervatoři vyšetřuje inspekce i finančák

https://www.novinky.cz/domaci/492443-dusno-na-konzervatori-vysetruje-inspekce-i-financak.html


PozounoVítek ()18. 12. 2018, 21:55

Vážení a milí,

https://www.youtube.com/watch?v=kKYDUseDIYA&feature=youtu.be&fbclid=IwAR0cRmkjgGReOBr5YCT9n2W6GuPZKU6xJMhDao4F1_sLQEzixju_QPq8VJI

račte pohledět na výše přiložený odkaz Ctrl C a Ctrl V do vašich vyhledávačů. Historické a památné varhany diecéze litoměřické se dočkaly svého dokumentárního cyklu. V lednu bude možné shlédnout dva díly představující velmi zajímavá místa. Račte se sami přesvědčit v upoutávce.


Pavluša ()28. 11. 2018, 22:41

Účast má určitě smysl, protože varhaník se dost výrazně na liturgii podílí a považuji za podstatné, abychom o sobě ve vší slušnosti dávali vědět. Takže i když si z přednášek někdo možná nic nového nedozví, má smysl dát jasně najevo, že mě liturgika a vědy související zajímají a že je třeba varhaníky brát vážně.
A také je třeba neustále sledovat novinky.


Radek Rejšek ()26. 11. 2018, 4:33

No, já bych tu miniškolu liturgiky úplně nezavrhoval, ač chápu, že pro mimopražské to asi moc lákavé nebude z dopravních a dalších důvodů. Ale když někde vidím ty "liturgické fuje", které občas dokonce vyžadují sami celebranti, tak už ze zvědavosti se asi přihlásím. Ne proto, abych se pak hádal, ale abych prostě a jednoduše měl jasno...


Jakub ()25. 11. 2018, 13:21

Pavluša: ta "zimní miniškola liturgiky" http://www.liturgie.cz/zimni-skola/
nevypadá moc lákavě. Bez Hermionina "obraceče času" účastník stihne dvě přednášky, přičemž názvy nevěští nic, co bych toužil slyšet. Navíc z nich čpí akutní hrozba blátivosti. Společnému slavení liturgie hodin samozřejmě tleskám (co jiného ode mě čekat), ale také to není úplně něco, kvůli čemu bych celý program absolvoval.


Radek Rejšek ()24. 11. 2018, 19:11

Dost bizarní případ se stal u nás v diecézi, kdy se varhaníkovi a žalmistovi v jedné osobě při přednesu žalmu vzpříčila zubní protéza. Aby se neudusil, tak ji pohotově vypáčil z úst a vyplivl, ale to ostatní pak podle toho vypadalo... Inu, stane se.


Pavluša ()24. 11. 2018, 9:19

Pozor!!!! Na webu liturgie.cz je možné se přihlásit na jednodenní zimní školu liturgiky, která se koná 9.2.2019. Neváhejte se přihlásit, at je nás tam víc varhaníků.


Pavluša ()24. 11. 2018, 9:17

Smrt u varhan může být velmi zajímavá. A možná dost jistá - zkuste si představit některé památkáře, kteří by přišli zkontrolovat inventář po zásahu hasičů. :-D Myslím, že hasiči by zásah na kůru zvládli perfektně. Díky některým sousedům v našem paneláku nám občas hasiči předvádějí své umění a mají můj. velký obdiv.

Mezi celkem "obvyklé" nehody na kůrech bych řadila pády ze schodů. Tam je určitou výhodou fakt, že nebožáka najdou nejspíš dole u dveří.


Jakub ()23. 11. 2018, 9:35

Stejně by bylo lepší kolem hracího stolu a prostoru pro chrámový sbor pro jistotu postavit kukaně z bezpečnostního plexiskla :)


Radek Rejšek ()22. 11. 2018, 18:26

Lada 1946: Se sklem mají své zkušenosti svatovítští zvoníci: Turisté stoupající na ochoz věže se tam chovali jak dobytek a do zvonice nezasklenými okénky házeli papíry, špejle od nanuků, plastové lahve, atd... Tak se šéfzvoník dohodl se správou budov, že okénka vedoucí ze schodiště do zvonice zasklí. Stalo se. Pak jednoho dne rozhoupali Zikmunda a se zděšením konstatovali, že na ně odkudsi shora létají skleněné střepy.Dokonce bylo pár sečných a řezných poranění... Kde udělali "soudruzi" chybu? Oni totiž okénka zasklili tak, jak se to normálně dělá - napevno po celém obvodu skel, včetně zatmelení. A skla to prostě nevydržela. Jenže nezasklené to nechtěli nechat kvůli "prasatům". Tak se skleněné tabulky ukotvily pouze ve dvou bodech proti sobě, aby mohly kmitat - po ostatním obvodu zůstaly volné. Zároveň bylo použito silnější sklo. Od té doby je pokoj...
Takže co udělá sklo v reakci na spodní céčko dvaatřicítek, je vskutku otázka. Ale věřím tomu, že varhanáři toto už dnes dokážou vychytat...


Jakub ()21. 11. 2018, 21:11

Na varhaníka v bezvědomí na kruchtě s úzkými točitými schody se určitě volají hasiči, kteří postaví přenosné lešeníčko a nebohého umělce spustí dolů přes kladku.

1 2 3 4 5 6 7 8 ... Konec

Text*

Jméno/přezdívka*

E-mail*

Kolik je osm a osm?*

* povinné údaje!

 

Hledáte varhaníka, nebo naopak nemáte kde hrát, sháníte nebo vám přebývají například noty či dokonce cvičný nástroj? Napište do Organoburzy!

 

Starší zápisy z Knihy hostů najdete v archivu na původním webu.