Varhanické vánoční cukroví - nepečená roláda

Také varhanické Vánoce jsou spojeny s tvorbou nejrůznějších druhů dobrot, zvláště pak cukroví, které bývá testováno chuťovými buňkami mlsných varhaníků na společných setkáních. O Vánocích L. P. 2011 v Zábřeze zaujala nejen místní varhanici nepečená roláda zhotovená a do Zábřeha dovezená webmasterem tohoto webu. Jelikož jsem slíbil recept, je vzhledem k aktuálně se blížícím svátkům nejvyšší čas jej dodat.Nepatrná část rolády (fotografováno na Hod Boží - ubývá rychle...)

Těsto:

20 dkg mletých dětských piškotů
15 dkg cukru moučky
15 dkg másla
1 vejce
2 lžíce rumu

Náplň:

10 dkg másla
10 dkg cukru moučky
3 lžičky kakaa

Přísady na těsto smícháme v misce a vypracujeme těsto. Na vál položíme pergamenový papír (např. papír na pečení), lehce jej posypeme moučkovým cukrem a dáme na něj připravené těsto, které válečkem rozválíme na placku tloušťky asi 4-5 mm. Aby se váleček nelepil k těstu, potřeme jej také moučkovým cukrem. Z ostatních přísad zhotovíme krém a pomažeme jím placku.

Namazanou placku srolujeme. K hladkému průběhu této operace si pomáháme pergamenovým papírem, jímž je placka podložena. Hotová roláda je docela dlouhá, takže ji přepůlíme, zabalíme do alobalu a dáme do ledničky. Po vychlazení nakrájíme potřebný počet koleček, zbytek uchováváme v lednici. Optimální doba přípravy je tak 1-2 dny před Štědrým dnem.

 

-PM-